Skip to main content

High School E-mail Addresses

 

Office Staff Position Phone Extension Additional Duties
Dr. Josh Ladd Principal 1010 or 1009  
Chris Johnston Assistant Principal / Activities Director 1010 or 1009 Assistant Football
Stephanie Smith School Counselor 417-316-7080 Senior Class
Ashley Finley School Counselor    
  Attendance/In-School Suspension 417-316-7010  
Trish Johnston Media Center Specialist 1005 Student Council/Epsilon Beta
Liz Elsey Director of Academic Services 417-316-7002  
Ed Evatt School Resource Officer 417-316-7030  
Sue Barb District Data Coordinator 417-316-7073  
Adam Stipp Technology Director 417-316-7003  
Marc Eilenstein Assistant Technology Director 1004  
Muerita Scrivner Counselor's Secretary 417-316-7080  

Ammie Rinker

Academic Services Secretary 417-316-7002  
Kelly Holcomb Principal's Secretary 1009  
Dana Moomey Principal's Secretary 1010  

 

 

English Language Arts Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Mona Brown 1st Hour 1105 Hellenikos
Lynne Cowherd 7th Hour 1203  
Tanya Hannaford 1st Hour 1201 Green & White Review
Emily Sampson 2nd Hour 1205  
Taylor Bond 3rd Hour 1209  

 

Math Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Daiwa McGuire 5th Hour 1208 Freshman Volleyball
Kami Eddington 1st Hour 1206 Junior Class Sponsor
Wendi Jessee 2nd Hour 1100  

Ethan Trokey

6th Hour 1101

Head Boys Track

 

Science Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Khelon Hayes 6th Hour 1504 Assistant Football
Joy Maberry 2nd Hour 1302  
Tom McChesney 5th Hour 1502 Science Club
Matt Schubert 3rd Hour 1503 Head Softball/Middle School Girls Basketball/Middle School Football

 

Social Studies Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Dusty Killingsworth 7th Hour 1103 Head Boys Golf/National Honor Society
Paul Parrigon 2nd Hour 1104 Assistant Baseball/Middle School Boys Basketball
Mike Ray 7th Hour 1102 Head Boys Basketball

 

Fine Arts Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Brad Heckman (Band) 3rd Hour 1404 Instrumental Music Director
Taylor Hopkins (Art) 6th Hour 1400 Art Club
April McBaine (Vocal Music) 5th Hour 1401 Vocal Music/Show Choir Director
Joey Carter (Assistant Band) 2nd Hour 1404 Assistant Instrumental Music Director

 

Foreign Language Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Catalina Silva (Spanish) 6th Hour 1200 Spanish Club

 

Practical Arts Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Jacquie Farmer  (Business) 7th Hour 1204  
Steven Prewitt  (Agriculture) 6th Hour 1601 Future Farmers of America
Kristina Reach (FACS) 7th Hour 1402 Family, Career, & Community Leaders of America (FCCLA)
Bridgett Schmutz (Business) 1st Hour 1202 Head Volleyball/Future Business Leaders of America (FBLA)/Yearbook
Jay Shepherd (Agriculture) 1st Hour 1600 Future Farmers of America
Makayla Berheim 3rd Hour   Future Farmers of America

 

Physical Education Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Tom Cox 7th Hour 1707 Head Football/Head Boys Tennis
Michelle Rust 6th Hour 1300 Head Girls Track
Jim Kleine 7th Hour   Head Cross County, Assistant Boys Basketball/Boys Track

 

Student Services Department Planning Time Phone Extension Additional Duties
Grant Berendt 7th Hour 1305 Head Girls Basketball Coach
Eric Ireland 2nd Hour 1207  
Lana Moore 6th Hour 1304  
Kyler Shoff 1st Hour 1106 Middle School Football/Asst. Baseball
Tara Hubert     Paraprofessional

 

Additional Coaches Planning Time Phone Extension Additional Duties
Logan Alumbaugh (Intermediate School)   3204 Assistant Girls Basketball Coach, Asst. Football
Josh Anderson (Intermediate School)   466-2312 Assistant Softball
Kaleb Cason (Middle School)   466-3137 Assistant Football/Freshman Boys Basketball
Chris Teed (Middle School)   466-3137 Assistant Football
T.J. Hagerman (Elementary School)   466-7512 Head Girls Golf
Christine Maddocks (Special Services)   466-2312 Head Girls Tennis/Freshman Girls Softball
Ashley Ragsdale (Elementary School)   466-7512 Assistant Volleyball
Nick Swillum (Middle School)   466-3137 Head Baseball
Cameron Brewer (Intermediate School)   466-3137 Freshman Baseball
Kay Pennell (Middle School)   466-3137 Head Cheer Sponsor
Laura Baugh (Intermediate School)   466-2312 Assistant Cheer Sponsor
Kristi Gorman (Elementary School)   466-3137 Coquettes Sponsor